Blog

5 cech dobrego dekarza

Maj 23, 2023

Dach jest bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów każdego budynku. Nie tylko chroni przed deszczem, śniegiem czy wiatrem, ale także zapewnia izolację cieplną. Jednakże zarówno do jego wykonania, jak i dokonania niezbędnych napraw w konstrukcji, potrzebna jest pomoc fachowca. Przeczytaj, jakie cechy powinien posiadać dobry dekarz.

Więcej

Remont dachu a ulga termoizolacyjna

Kwiecień 21, 2023

Sama wymiana dachu nie jest podstawą do uzyskania ulgi termomodernizacyjnej, Dofinansowaniem objęte są prace związane z montażem termoizolacji, która pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło w budynku. Dach jest przegrodą budowlaną, a więc ocieplenie dachu jest podstawa do ubiegania się o zwrot podatku z tytułu poniesionych kosztów na termomodernizację budynku. Przedsięwzięcie musi być jednak zgodne z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku w sprawie wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Odliczenie przysługuje pod warunkiem ukończenia prac w ciągu 3 lat od momentu poniesienia pierwszego wydatku.

Więcej

Które pokrycie dachowe jest najtrwalsze?

Marzec 6, 2023

Na rynku dostępne jest wiele różnych pokryć dachowych o różnym stopniu wytrzymałości. Pod względem trwałości prym wiedzie dachówka ceramiczna, a zaraz za nią plasuje się dachówka cementowa. W przypadku dachówek niektórzy producenci deklarują trwałość nawet na 100 lat, co jest nieosiągalne dla tańszego pokrycia dachowego z blachy. Warto jednak wiedzieć, że wyższa jakość idzie w parze z wyższą ceną i droższym montażem.

Więcej

Usterki dachu po zimie. Jak im przeciwdziałać?

Luty 17, 2023

Zima to dla pokrycia dachowego ciężki okres i prawdziwa próba wytrzymałości. Ciężki zalegający na dachu śnieg oraz porywiste wiatry wystawiają dach na ogromne obciążenia. Warto zatem wiosną dokładnie sprawdzić stan pokrycia dachowego i naprawić wszelkie usterki przed nadejściem kolejnej zimy lub jesiennych ulew. Przeciekający dach lub niesprawny system rynnowy może przyczynić się do wielu problemów nie tylko z pokryciem.

Więcej

Dach z papy przecieka. Dowiedz się, co może być przyczyną

Styczeń 18, 2023

Najczęstszą przyczyną przecieków na dachu z papy są uszkodzenia, jakie powstają przy kominach i świetlikach oraz w miejscach styku dachu ze ścianą. Przecieki pojawiają się zatem głównie w newralgicznych miejscach, które najtrudniej jest uszczelnić. Dlatego kluczowy jest właściwy montaż obróbek blacharskich w miejscu styku papy z innymi elementami dachu i właściwe ich uszczelnienie za pomocą specjalnych mas. Poza tym uszczelniacze i kołnierze z blachy mogą pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych ulec deformacji – wówczas dach traci szczelność.

Więcej

Jak zgodnie z prawem wymienić dach na zabytkowym budynku?

Grudzień 31, 2022

W przypadku dachów objętych ochroną konserwatorską istnieje szereg ograniczeń związanych z wymianą połaci. Nadzór konserwatorski pełniony jest nie tylko nad obiektami zabytkowymi, ale także nad budynkami, które znajdują się w obszarze wskazanym przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego jako podlegający ochronie. Dla właścicieli i inwestorów oznacza to jednak spore utrudnienia.

Więcej