Blog

Zatkany wpust na dachu może prowadzić do jego zawalenia

Listopad 30, 2022

Wpust dachu służy do odprowadzania deszczówki z dachu płaskiego, na którym nie sprawdza się tradycyjny system orynnowania. Wpust skutecznie chroni przed zalaniem dachu pod warunkiem, że nie jest zatkany. Na dachach płaskich warto zastosować dwa wpusty, aczkolwiek wiele zależy od geometrii i powierzchni dachu. Na rynku dostępne są wpusty pojedyncze i podwójne oraz z odejściem bocznym lub pionowym. Wpusty składają się przeważnie z kosza, kołnierza przyłączeniowego i korpusu. Przed zatkaniem wpustu zabezpiecza kosz, w którym gromadzą się zanieczyszczenia.

Więcej

Kiedy dach nie nadaje się do remontu?

Październik 20, 2022

Jeśli dach nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, to należy dokonać jego całkowitej wymiany. Od 2015 roku obowiązują przepisy, które regulują kwestie związane z wymianą i remontem dachu. Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami prawnymi, aby dokonać wymiany lub remontu dachu trzeba zwrócić się do rzeczoznawcy, który oceni stan więźby i konstrukcji nośnej dachu. Obecnie nie jest wymagane pozwolenie na budowę do wymiany konstrukcji dachu ani zgłoszenie w starostwie wymiany całego pokrycia.

Więcej

Czy remont dachu trzeba gdzies zgłaszać?

Październik 19, 2022

Remont dachu jest konieczny, gdy zadaszenie ma już wiele lat i przecieka. Poza tym nowa dachówka lepiej się prezentuje i budynek staje się bardziej reprezentacyjny. Trzeba znaleźć odpowiednią firmę dekarską, która wykona cały zakres prac profesjonalnie. Jest to bardzo ważne, bo dach ma służyć wiele lat.  

Więcej

Króka historia zawodu dekarza

Październik 1, 2022

Bez dekarza nie powstanie żaden budynek. Jest niezwykle pożądanym specjalistą. Aby jednak mógł fachowo budować dachy, musi zdobyć kwalifikacje. Nie chodzi tylko o położenie pokryć dachowych i rynien, ale też wykonywanie izolacji termicznych i montaż okien połaciowych. Zawód dekarza zawsze był ceniony, bo domy niezależnie od tego, czym były kryte, wymagały zadaszenia.

Więcej

Czym charakteryzuje się dachówka karpiówka?

Sierpień 11, 2022

Od materiału zastosowanego na pokrycie dachu zależeć będzie estetyka obiektu, a także jego wytrzymałość. Jak na tle innych wyrobów wypada dachówka karpiówka? Kiedy warto ją zastosować?

Więcej

Remont zabytkowego dachu to troska o dziedzictwo narodowe

Czerwiec 13, 2022

Dach to część budynku szczególnie narażona na uszkodzenia z powodu działania czynników atmosferycznych. W przypadku zwykłej nieruchomości remont nie wymaga szczególnego pozwolenia. A jak jest w przypadku remontu dachu w budynku zabytkowy?

Więcej