Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstaje solidny i trwały dach? Jego konstrukcja to nie tylko widoczne na pierwszy rzut oka pokrycie dachowe, ale także wiele innych elementów, które razem tworzą spójną całość. W tym artykule zdradzimy nieco tajniki pracy dekarza i wyjaśnimy, bez jakich części nie może się obyć porządny dach.
Podstawą każdego dachu jest jego konstrukcja nośna, która decyduje o stabilności całego budynku. Najczęściej wykonuje się ją z drewna bądź stali. W przypadku więźby dachowej kluczowe jest zastosowanie odpowiedniego przygotowanego drewna, które będzie odporne na działanie wilgoci i szkodników. Niezależnie od wyboru materiału, konieczne jest także dokładne zaprojektowanie konstrukcji nośnej oraz jej prawidłowe wykonanie np. przez firmę Ledor zajmującą się dekarstwem w Gliwicach i okolicach.
Dzięki izolacji termicznej możemy cieszyć się komfortem cieplnym oraz oszczędzać na kosztach ogrzewania. Z tego względu powinna być wykonana z materiałów o wysokich parametrach izolacyjnych, takich jak wełna mineralna, styropian bądź pianka poliuretanowa. Ponadto izolacja musi charakteryzować się odpowiednią grubością oraz równomiernym rozłożeniem na całej powierzchni dachu. W przypadku izolacji akustycznej warto zainwestować w materiały dobrze tłumiące hałas, takie jak wełna mineralna czy płyty gipsowo-kartonowe.
Ostatnim elementem konstrukcji dachowej jest pokrycie dachowe oraz systemy rynnowe. Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego zależy od wielu czynników, takich jak kształt i nachylenie dachu, lokalizacja budynku czy preferencje estetyczne. Na rynku dostępne są różne rodzaje pokryć, takie jak dachówki ceramiczne, blachodachówki czy papy termozgrzewalne. Należy podkreślić, że ważne jest także dobranie właściwego systemu rynnowego, który będzie skutecznie odprowadzać wodę deszczową oraz zapewniać ochronę przed zawilgoceniem elewacji.