Obiekty zabytkowe

Remonty dachów na Śląsku – prace w obiektach zabytkowych

Domy budowane 50-70 lat temu mają już za sobą okres świetności. Narażone na nieustanne działanie wiatru, słońca i opadów, niszczeją, tracąc nie tylko walory estetyczne, ale i funkcjonalność. Dlatego co kilkanaście lat jest konieczna naprawa dachu, a raz na 20-30 lat – jego kompleksowy remont. Każdy dach powinien być poddany renowacji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jednak szczególnej dbałości wymagają konstrukcje zabytkowe. Mają one wysoką wartość historyczną, która zobowiązuje utrzymania ich w dobrym stanie oraz zachowania oryginalnego stylu.

W przypadku domów jednorodzinnych i bloków remonty dachów nie stanowią dużej trudności i można do nich wykorzystać standardowe materiały dekarskie. Jeśli jednak odnowienia wymaga dach obiektu zabytkowego, warto zlecić jej wykonanie zespołowi profesjonalistów z doświadczeniem w tego typu pracach. Zabytki podlegają ochronie konserwatorskiej, co oznacza, że każda zmiana w ich strukturze musi zostać przeanalizowana i zaakceptowana przez odpowiedniego urzędnika. Istotą remontów dachów zabytkowych jest przywrócenie im właściwej kondycji bez ingerencji w walory estetyczne obiektu.

Często jest konieczne wykorzystanie specjalnie dobranych materiałów, które pozwolą uzyskać odpowiedni efekt wizualny, a przy tym będą spełniać swoją funkcję użytkową. Jeśli chcesz zlecić remont dachu obiektu zabytkowego lub interesuje Cię bieżąca naprawa dachu, zapraszamy do kontaktu z firmą Ledor z Zabrza.

Naprawa dachu jako działanie profilaktyczne

Kompleksowy remont dachu w zabytkowym budynku jest czasochłonny i niesie za sobą wysokie koszty. Aby je ograniczyć, warto zadbać o usuwanie usterek na bieżąco. W przypadku niewielkiego uszkodzenia, zerwania pojedynczych dachówek czy orynnowania naprawa dachu będzie działaniem profilaktycznym i zapobiegnie większym uszkodzeniom. Tego typu usługę zamówisz w naszej firmie.

Remonty i naprawy dachów wykonujemy od wielu lat. Zdobyliśmy bogate doświadczenie na dachach różnego rodzajów. Zajmujemy się także renowacją pokryć zabytkowych przy zastosowaniu wszelkich zasad związanych z budynkami tego typu. Współpracujemy z renomowanymi producentami pokryć dachowych z Polski i zza granicy, od których sprowadzamy wysokiej klasy dachówki, cegły, okna dachowe i wiele innych elementów. Zlecając nam remont dachu, masz pewność, że efekt będzie dokładnie taki, jakiego oczekujesz.

Na co zwracamy uwagę podczas remontu dachu zabytkowego?

Do remontu dachu zabytkowego zawsze podchodzimy ze szczególną uwagą. Prace dekarskie w takich obiektach to duże wyzwanie. Najważniejsze jest działanie w porozumieniu z konserwatorem zabytków oraz dobranie odpowiednich materiałów i technik naprawczych. Naszym celem jest zachowanie pierwotnego wyglądu pokrycia oraz pozostawienie jak największej ilości elementów dachowych. Zazwyczaj podczas naprawy dachów nieunikniona jest wymiana uszkodzonych elementów. Częste usterki, z jakimi mamy do czynienia to m.in.:

Remont dachu zabytkowego jest czasochłonny i wymaga dużej precyzji, jednak takie wyzwanie nie stanowi dla nas problemu. Działamy zgodnie z przepisami prawa budowlanego, na podstawie otrzymanego zezwolenia.