Blog

Porównanie dachówki betonowej i ceramicznej

Marzec 8, 2021

Na początku warto powiedzieć kilka słów o obu rodzajach. Dachówki ceramiczne powstają z gliny. To stary i ceniony od dawna sposób krycia dachu. Dachówki ceramiczne są bardzo trwałe i zawsze gustowne.

Dachówki betonowe z kolei powstają w procesie produkcyjnym podczas mieszania piasku, cementu portlandzkiego oraz pigmentów i wody. Także są trwałe i dostępne w wielu wariantach.

Czym różnią się dachówki ceramiczne i betonowe? 

Przede wszystkim – są to różne materiały. Różnią się wagą i chropowatością, jednak nie są to obecnie odmienności tak znaczące ani dla dekarzy, ani dla końcowych użytkowników. Różnica jest jednak w cenie. Za metr kwadratowy dachówki cementowej zapłacimy około 35–40 zł, podczas gdy dachówka ceramiczna kosztuje około 50 zł za metr. Ponadto dachówki betonowe łatwiej się układają – a dach nimi pokryty jest lżejszy. Nie ma wielkiej różnicy, jeżeli chodzi o dostępne kształty i kolory. Okres gwarancji również nie jest o wiele krótszy. Także sam ich wygląd – już położony na dachu – nie będzie prawdopodobnie zbyt odmienny, szczególnie dla oka laika.

Co wybrać – dachówki ceramiczne czy betonowe? 

Pod względem popularności dachówki ceramiczne wiodą prym. Nic dziwnego – jest to materiał uniwersalny i estetyczny. Niezależnie od tego dachówki betonowe także warte są rozważenia. Przede wszystkim – w obu przypadkach – uwagę zwracać należy na jakoś produktu. Dach jest siłą rzeczy narażony na działanie żywiołów i od nich też chroni mieszkańców budynku, nie warto więc na nim oszczędzać. Bardzo ważne jest także aby odpowiednio dokonane było krycie dachówką, bo nawet najwyższej jakości produkt zawiedzie, jeżeli nie będzie dobrze zamontowany. Radzimy sięgnąć po dachówki ceramiczne, jeżeli zależy nam przede wszystkim na estetyce, a po cementowe – jeżeli bardziej zależy nam na ekologii i cenie. Przy czym warto pamiętać, że obecnie dostępnych jest wiele naprawdę ładnych rodzajów dachówek betowych.

Czy dachówki cementowe/ceramiczne nadają się do mojego dachu? 

Jeżeli o chodzi o to, czy dachówki odpowiednie są do poszczególnych dachów – w tym przypadku nie ma znaczącej różnicy pomiędzy dachówkami cementowymi i ceramicznymi. Niezależenie od rodzaju, zawsze lepiej jest przestrzegać zaleceń producenta – i co do rozstawu łat, i co do kąta nachylenia. Niemniej zaletą większości z przesuwanych dachówek jest fakt, że możliwe jest układanie z dużą tolerancją rozstawu łat – szczególnie, kiedy nie wybrano pokrycia dachu na etapie jego projektowana. Co do zasady oba rodzaje układać można na dachach o kącie nachylenia od 16 do 90°.

Wróć