Blog

Kiedy dach nie nadaje się do remontu?

Październik 20, 2022

Jeśli dach nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, to należy dokonać jego całkowitej wymiany. Od 2015 roku obowiązują przepisy, które regulują kwestie związane z wymianą i remontem dachu. Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami prawnymi, aby dokonać wymiany lub remontu dachu trzeba zwrócić się do rzeczoznawcy, który oceni stan więźby i konstrukcji nośnej dachu. Obecnie nie jest wymagane pozwolenie na budowę do wymiany konstrukcji dachu ani zgłoszenie w starostwie wymiany całego pokrycia.

Kiedy należy wyremontować dach?

Dach ma za zadanie zapewniać ochronę przed wodą opadową, śniegiem i innymi czynnikami, dlatego musi być solidny i szczelny. Remonty dachów wykonywane są zwykle wtedy, gdy pojawiają się pierwsze przecieki lub gdy pokrycie straci atrakcyjność wizualną. Remont konieczny jest, jeśli poszycie lub więźba została zaatakowana przez owady, grzyb lub pleśń oraz jeśli połać zaczyna się odkształcać bądź wyginać.

Kiedy wymiana, a kiedy remont dachu?

Aby ocenić, czy dach kwalifikuje się do naprawy, czy do wymiany, należy dokonać dokładnych oględzin i skorzystać z opinii fachowców. Naprawić można dach kryty papą, jeśli pokrycie stało się nieszczelne lub pojawiły się na nim pęcherze. Drobnych napraw można dokonywać na dachu krytym dachówką lub blachodachówką modułową, gdzie możliwa jest wymiana pojedynczych elementów. Zadanie to jest utrudnione w przypadku arkuszy blachy trapezowej lub blachodachówki. Fragment więźby można naprawić wtedy, gdy jest do niej dostęp od strony poddasza.

Przy wymianie dachu powinny zostać naprawione elementy nośne konstrukcji, zwłaszcza jeśli uległy zawilgoceniu, zagrzybieniu lub deformacji, przy czym można wymienić pojedyncze fragmenty więźby bez konieczności wymiany całości. Do remontu nie kwalifikują się dachy kryte azbestem – zgodnie z wymogami unijnymi taki dach musi zostać wymieniony.

Wróć