Blog

Dachy płaskie to ikona nowoczesnego budownictwa

Sierpień 10, 2021

Chociaż osoby budujące nowy dom najczęściej decydują się na dach skośny, grono miłośników dachów płaskich wciąż się powiększa. Wiąże się to zapewne z modą na budownictwo nowoczesne i minimalistyczne. Jednak na płaski dach warto postawić jeszcze z kilku innych powodów. W dzisiejszym wpisie opowiemy, jakie są jego główne zalety, ale też i wady. Zapraszamy do lektury!

Nowocześnie, znaczy energooszczędnie

Nowoczesne domy to najczęściej budynki pasywne lub energooszczędne. Ograniczona powierzchnia dachu w przypadku dachu płaskiego sprawia, że straty ciepła są znacznie mniejsze. To jednak nie wszystko. Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu, dzięki czemu mogą one korzystać z taniej, ekologicznej energii. Panele w tym celu muszą być zamontowane jak najbliżej kierunku południowego. Na dachu płaskim nie stanowi to żadnego problemu, podczas gdy na dachach skośnych fotowoltaiki czasami nie da się zamontować tak, by pracowała wydajnie. Mówiąc o oszczędnościach, warto wspomnieć też, ze sama budowa dachów płaskich jest sporo tańsza, niż skośnych.

To nadal nie koniec zalet dachów płaskich. Warto wspomnieć też, że są one bardziej odporne na działanie silnych wiatrów i bezpieczniejsze, jeśli chodzi o wykonywanie na nich prac konserwacyjnych, czy porządkowych. Płaski dach nie tworzy skosów w pomieszczeniach na piętrze, dzięki czemu można je funkcjonalniej zagospodarować. Co ważne, dobrze zaprojektowany dach płaski, zwłaszcza na małej działce, może pełnić funkcję tarasu do opalania, ogrodu,  czy miejsca na basen. Łatwiej też na nim stworzyć tzw. dach zielony.

Czy dachy płaskie mają wady?

Tak, chociaż jest ich niewiele. Przede wszystkim wymagają one odśnieżania w okresach długotrwałych opadów. Warto też częściej kontrolować stan pokrycia, by zawsze być pewnym, że dach nie przecieka. W przeciwnym wypadku należy dokonać niezbędnych napraw tak szybko, jak się da. W niektórych miejscach na mapie polski inwestorzy mogą mieć też problem z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu o płaskim dachu ze względu na przepisy miejscowego planu zagospodarowania.

Wróć