Blog

Dach płaski a nagłe opady. Jak uniknąć awarii?

Maj 2, 2022

Dachy płaskie w budynkach są obecnie bardzo popularne. Z całą pewnością kojarzymy je z nowoczesny designem, choć pojawiały się i wcześniej. Jednak w ich przypadku dużym problemem były zawsze nagłe i gwałtowne opady, które mogły prowadzić do zalania i problemów z odprowadzeniem wody. Co więc powinniśmy o nich wiedzieć i jak rozwiązać tę niedogodność?

Dachy płaskie i brak stojącej wody

Jeśli mamy płaski dach i nie odpływa z niego woda, to przyczyn może być co najmniej kilka. Błąd mógł powstać już na etapie projektu, ale również niewłaściwe wykonanie czy zastosowanie nieodpowiednich rozwiązań mogą wzmagać problem. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniego systemu odprowadzania wody. Jeśli nasz dach jest zielony, to zwykle jest ona odpowiednio wykorzystywana do nawadniania roślin, a w niektórych systemach również przekazywana specjalnymi odpływami do sieci wodno-kanalizacyjnej i ponownie wykorzystywana. To schemat działania w przypadku domu energooszczędnego, jednak nie zawsze tak to działa i niestety na dachu tworzą się kałuże lub niemal baseny, a konsekwencją może być nawet jego przeciekanie.

Jeśli więc chcemy mieć dobrej jakości dach płaski, to skorzystajmy w tym zakresie z usług firmy z doświadczeniem. Najlepiej jeśli współpraca rozpocznie się już na etapie projektu, gdyż wiedza praktyczna może pomóc architektowi w stworzeniu odpowiedniego rozwiązania dla danej nieruchomości.

Czy to norma, że płaski dach przecieka?

Nie jeśli jest dobrze wykonany i zaplanowany to będzie nam służył z powodzeniem długie lata. Jednak należy pamiętać, że przy śnieżnej zimie i jeśli pokrywa będzie gruba i nietopniejąca to odprowadzanie wody na nic się zda i konieczne może się okazać odśnieżanie takiego dachu. Jednak to również zadanie dla profesjonalistów, bo warunki z pewnością nie będą sprzyjające, więc konieczne jest wykorzystanie odpowiednich zabezpieczeń i sprawne zrealizowanie pracy. W każdej innej sytuacji dobrze wykonany dach poradzi sobie z nadmiarem wody.

Wróć