Blog

4 zalety przemysłowych dachów stalowych

Marzec 3, 2021

To popularne rozwiązaniem na krycie hal i innych budynków przemysłowych. Zalety przemysłowych dachów stalowych to: niska masa, niska cena, wysoka wytrzymałość, wysoka estetyka. Jeżeli nie wszystkie punkty wydają się oczywiste, zapraszamy do lektury – przekonamy, że dach stalowych jest dobrym rozwiązaniem.

Niska masa

Ze względu na to, że blachodachówka waży tylko od 2 do 6 kg/m2, a tradycyjna płaska blacha jedynie od 1,8 do 11 kg/m2, dachy stalowe są relatywnie lekkie. Obciążenie przy różnych dachach stalowych to ok. 19-38 kg/m2 – dla porównania w przypadku dachówek ceramicznych lub betonowych jest to aż 45-85 kg/m2. Konstrukcje przemysłowe często są wielkopowierzchniowe, dlatego ważne jest, żeby dach był lekki. Niska masa dachów stalowych znaczenie ma także podczas zmieniania na skośny płaskiego dachu. W takich sytuacjach stosowana jest stalowa więźba umożliwiająca wzniesienie lekkiej konstrukcji.

Cena

Na początku należy zaznaczyć, że nie tylko od materiału zależy cena dachu, a dach stalowy to nie tylko blachodachówka. Chociażby dlatego, że nie można mieć dachu z samej dachówki – w grę wchodzą również blachy dachowe, systemy rynnowe, bariery przeciwśniegowe, ławy kominiarskiego, gąsiory, wiatrownice, podbitki dachowe. To od elementów wykończeniowych i skomplikowania konstrukcji najbardziej zależna jest cena. Niemniej dach stalowy jest relatywnie tańszy od innych rodzajów pokrycia – ze względu tak na materiał, jak i mniejsze koszty transportu. Nie wpływa to wcale na jego jakość lub wytrzymałość.

Wytrzymałość

Stal jest bardzo wytrzymałym materiałem, a na dachu stalowe udzielana jest satysfakcjonująca gwarancja. Dzięki temu liczyć można na to, że dach stalowy służył będzie przez wiele lat. Ze względu na wzmożone koszty utrzymania hal przemysłowych wytrzymałość infrastruktury, w tym dachu, jest niezwykle istotna nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także ekonomicznych – a dachy stalowe są bardzo wytrzymałe. Niezależnie od tego zawsze trzeba pamiętać, że aby zachowane były jakość i bezpieczeństwo, wykonanie dachu powinno być zgodne z najlepszą sztuką dekarską. 

Wiele dostępnych wzorów i rodzajów

Dzięki postępującemu zaawansowaniu technologii rozrasta się katalog opcji dostępnych na rynku dachów stalowych. Dostępna jest blacha błyszcząca, matowa i półmatowa. Zdecydować można się na podłużne metalowe panele ocynkowanej blachy lub znacznych rozmiarów arkusze „udające” rzędy dachówki. Materiał ochronno-dekoracyjny umożliwia wykonywanie dachów stalowych w wielu kolorach i o wysokiej trwałości. Może on zawierać, zależnie od rodzaju, poliester, pural, plastizol, Prelaq). Efekt estetyczny wzmocnić dodatkowo mogą różnorodne wykończenia – np. posypką.

Wróć