Blog

Zatkany wpust na dachu może prowadzić do jego zawalenia

Listopad 30, 2022

Wpust dachu służy do odprowadzania deszczówki z dachu płaskiego, na którym nie sprawdza się tradycyjny system orynnowania. Wpust skutecznie chroni przed zalaniem dachu pod warunkiem, że nie jest zatkany. Na dachach płaskich warto zastosować dwa wpusty, aczkolwiek wiele zależy od geometrii i powierzchni dachu. Na rynku dostępne są wpusty pojedyncze i podwójne oraz z odejściem bocznym lub pionowym. Wpusty składają się przeważnie z kosza, kołnierza przyłączeniowego i korpusu. Przed zatkaniem wpustu zabezpiecza kosz, w którym gromadzą się zanieczyszczenia.

Do czego służą wpusty awaryjne?

Wpusty dachowe ulokowane są zwykle w najniższym punkcie dachu i zapewniają odpływ punktowy w systemie grawitacyjnym lub podciśnieniowym. Zebraną wodę poza obręb budynku odprowadza spust rynnowy. Aby wpust dachowy pracował wydajnie, konieczne jest zachowanie odpowiedniego spadku dachu, który powinien wynosić 3%. Każdemu wpustowi powinien towarzyszyć wpust awaryjny, który zapobiegnie zalaniu dachu w razie zatkania. Wpust awaryjny nie usunie wody w czasie nawalnego deszczu – do tego służy przelew awaryjny montowany na krawędzi dachu.

System grawitacyjny czy podciśnieniowy?

W systemie grawitacyjnym wody opadowe kierowane są do wpustu dachowego, a następnie do rur spustowych dzięki odpowiedniemu spadkowi połaci. W systemie podciśnieniowym z kolei stosuje się różnice wysokości, które powodują powstanie ciśnienia zasysającego wodę w dół. Podciśnieniowe odwodnienie nie jest możliwe na dachach przemysłowych, których połać jest mniejsza niż 40 m2 lub wysokość pionu jest niższa niż 1 m przy dużej powierzchni. Dla odwodnienia grawitacyjnego ograniczenie stanowi wielkość powierzchni w przeliczeniu na jeden wpust – nie może to być więcej niż 300 m2. System grawitacyjny nie sprawdzi się na wysokim budynku o dużej powierzchni dachu.

Wróć