Blog

Wady i zalety gontu bitumicznego

Październik 29, 2021

Rodzaj pokrycia dachowego powinien być dopasowany do oczekiwań inwestora co do trwałości materiału, czasu potrzebnego na wykonanie prac oraz wymaganego poziomu estetyki. Liczyć będzie się także rodzaju budynku oraz konstrukcja dachu, na którym będą wykonywane roboty dekarskie. Pokryciem, które łączy w sobie lekkość, dobrą wytrzymałość, szybki montaż oraz korzystną cenę jest gont bitumiczny. Przekonajmy się, jakie są jego cechy i sprawdźmy, z jakich powodów warto go wybrać.

Czym charakteryzuje się gont bitumiczny?

Gont bitumiczny to pokrycie, które swoimi właściwościami przypomina nieco papę termozgrzewalną, zapewnia jednak łatwiejszy montaż i bardziej efektowny wygląd. Gonty bitumiczne to niewielkie prostokąty materiału składającego się z rdzenia wykonanego z welonu szklanego otoczonego warstwą bitumu. Na niej umieszczana jest posypka mineralna, zwykle z bazaltu lub innego kruszywa. Po spodniej stronie bitum jest osłonięty folią, którą ściąga się tuż przed montażem. Gonty układa się na dachu pokrytym pełnym deskowaniem, przybijając je gwoździami. Kolejne warstwy są nakładane tak, by zabezpieczyć miejsca wbicia gwoździ. Poszczególne fragmenty łączą się ze sobą za sprawą samowulkanizacji następującej pod wpływem ciepła. Dolne części gontów są wycinane we wzór, który może przypominać dachówkę karpiówkę lub kształty geometryczne np. romby albo prostokąty. Dostępne są też gonty wielowarstwowe, które gwarantują ciekawszy i bardziej przestrzenny wygląd pokrycia.

Dlaczego warto zdecydować się na pokrycie dachowe z gontu bitumicznego?

Do najważniejszych zalet gontu bitumicznego należy łatwość i szybkość ułożenia pokrycia. Wykonany w ten sposób dach będzie miał również dobrą trwałość i jest w stanie zapewnić budynkowi atrakcyjny wygląd, zwłaszcza jeśli inwestor zdecyduje się na urozmaicone gonty 3D. Za plus należy też uznać stosunkowo niewielki koszt zakupu oraz umiarkowaną masę, która sprawia, że gont sprawdzi się również na dachach, które są modernizowane i remontowane bez ingerencji w konstrukcję więźby dachowej.

Wróć