Blog

Rodzaje dachów: dwuspadowe, czterospadowe i inne

Lipiec 25, 2021

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcji każdego domu czy innego budynku użytkowego jest dach. Odpowiada przede wszystkim za ochronę mieszkańców lub użytkowników przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych, na przykład deszczu i śniegu. Konstrukcja dachu powinna być dostosowana przede wszystkim do warunków, które panują w otoczeniu. Wśród rodzajów dachów możemy wyróżnić między innymi dachy dwuspadowe i czterospadowe. Czym się charakteryzują?

Czym są dachy dwuspadowe i czterospadowe?

Podział dachów z uwagi na liczbę spadów zależy od liczby połaci i kształtu dachu. Dach dwuspadowy jak sama nazwa wskazuje, składa się z dwóch połaci. Jest to najpopularniejsza forma dachu ceniona przede wszystkim za funkcjonalność i prostotę. Znajduje zastosowanie głównie w budynkach o prostokątnym obrysie, który nie jest skomplikowany. Takie krycie dachów wykorzystywane jest na przykład w domach jednorodzinnych i innych budynkach mieszkalnych.

Dachy czterospadowe składają się z czterech połaci i można je podzielić na namiotowe albo kopertowe. Dachy namiotowe mają prostokątną podstawę i kształt ostrosłupa, natomiast kopertowe mają dwie połacie naprzeciwległe trójkątne oraz dwie w kształcie trapezu. Właśnie dlatego kształt rzutu takiej konstrukcji przypomina kopertę.

Jakie są inne rodzaje dachów?

Dachy dwuspadowe i czterospadowe są najpopularniejszymi rodzajami pokryć. Czasami jednak zastosowanie znajdują również dachy jednospadowe, które składają się z jednej połaci, która jest oparta na ścianie pulpitowej, czyli najwyższej ścianie budynku. Budowa dachu jednospadowego wiąże się z niewielką inwestycją, a dodatkowo generuje niewielkie straty materiału. Wykorzystywany jest przede wszystkim do pokrywania budynków gospodarczych albo garaży.

W przypadku konstrukcji o skomplikowanej bryle stosowane są dachy wielospadowe, których położenie jest czasochłonne, ponieważ polega na układaniu wielu części konstrukcji o różnych kształtach na różnych poziomach. Dach wielospadowy znajduje zastosowanie między innymi podczas budowy domu czy innego budynku o skomplikowanej bryle.

Wróć