Blog

Remont dachu a ulga termoizolacyjna

Kwiecień 21, 2023

Sama wymiana dachu nie jest podstawą do uzyskania ulgi termomodernizacyjnej, Dofinansowaniem objęte są prace związane z montażem termoizolacji, która pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło w budynku. Dach jest przegrodą budowlaną, a więc ocieplenie dachu jest podstawa do ubiegania się o zwrot podatku z tytułu poniesionych kosztów na termomodernizację budynku. Przedsięwzięcie musi być jednak zgodne z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku w sprawie wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Odliczenie przysługuje pod warunkiem ukończenia prac w ciągu 3 lat od momentu poniesienia pierwszego wydatku.

Prace termomodernizacyjne, czyli jakie?

Mianem termomodernizacji określane są wszystkie prace, których celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło. Jest to zatem ogół działań, dzięki którym można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. W tym kontekście do prac termomodernizacyjnych można zaliczyć koszty poniesione na remont dachu. Stary i nieocieplony dach po wymianie pokrycia i montażu ocieplenia gwarantuje zmniejszenie strat ciepła, a więc ilość paliwa potrzebnego do ogrzewania domu staje się mniejsza.

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów, którzy ponieśli wydatki związane z termomodernizacją. Odliczeniu podlegają materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych. Poniesione wydatki można odliczyć przy rozliczeniu rocznym, po zakończeniu roku podatkowego, w którym przedsięwzięcie zostało zrealizowane. Ulga termomodernizacyjna dotyczy istniejących budynków, a więc z dofinansowania wyłączone są budynki dopiero powstające.

Wróć