Blog

Montaż gontu bitumicznego. Opis krok po kroku

Czerwiec 18, 2021

Bitumami nazywamy substancje chemiczne pochodzenia organicznego. Powstają ze szczątków organicznych, na przykład asfaltu lub ropy naftowej w wyniku długotrwałych procesów geologicznych. Mają szerokie zastosowanie w architekturze. Są wykorzystywane przede wszystkim do wykonywania nawierzchni drogowych czy izolacji, które mają zapewniać ochronę przed wilgocią. Istotnym zastosowaniem gontu bitumicznego jest również wytwarzanie pokryć dachowych. Jak wygląda jego montaż i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Na jakich dachach można montować gont bitumiczny i jakie narzędzia są niezbędne? 

Gont bitumiczny jest chętnie wykorzystywany do pokrywania dachów. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim stosunkowo niskiej cenie oraz lekkości i łatwości w układaniu. Dachówki bitumiczne wyróżniają się trwałością oraz tym, że nie przepuszczają wilgoci. Są najczęściej wykorzystywane do pokrywania dachów przemysłowych, budynków gospodarczych, tarasów czy altan. Można je stosować przy dachach spadzistych, których nachylenie wynosi od 15 do 85 stopni.

Jeżeli długość krokwi ma więcej niż 10 metrów, to spadek musi mieć minimum 20 stopni. Aby wykonać pokrycie z gontu bitumicznego, niezbędne jest przygotowanie narzędzi. Mowa tutaj o młotku i nożu dekarskim, metrówce, poziomicy, listwie do docinania, znaczniku, ołówku i wyciskaczu do kleju. Przyda się również papa podkładowa i koszowa, uszczelniacz dekarski, wywietrzniki połaciowe albo kalenicowe.

Jak przebiega montaż gontu bitumicznego?

Układanie gontu bitumicznego należy rozpocząć od obróbki blacharskiej połączeń dachu ze ścianami, nadbudówkami, wokół komina i wzdłuż naroży. Następnie należy zamontować deski szczytowe i okapowe. Kolejnym krokiem jest ułożenie papy pokładowej i zamontowanie wywietrzników i kominków wentylacyjnych oraz rynien dachowych. Do układania gontu bitumicznego niezbędne jest sztywne podłoże, na przykład sklejka wodoodporna albo deski. Niektóre gonty są pokryte klejem. W innym przypadku należy je podklejać lepikiem albo specjalnym cementem.

Podczas układania gontu bitumicznego, należy zwrócić uwagę, by na powierzchni 1 m2 znalazło się od 6 do 9 pasów, a układanie trzeba rozpocząć od pasu okapowego. Następnie należy układać kolejne rzędy tak, by przykrywały mocowania. Pasy gontów, które zachodzą na kosz, powinny być układane na przemian albo docinane z jednej lub dwóch stron. Na koniec trzeba nałożyć papę pokładową i obróbkę blacharską wokół komina.

Wróć