Blog

Króka historia zawodu dekarza

Październik 1, 2022

Bez dekarza nie powstanie żaden budynek. Jest niezwykle pożądanym specjalistą. Aby jednak mógł fachowo budować dachy, musi zdobyć kwalifikacje. Nie chodzi tylko o położenie pokryć dachowych i rynien, ale też wykonywanie izolacji termicznych i montaż okien połaciowych. Zawód dekarza zawsze był ceniony, bo domy niezależnie od tego, czym były kryte, wymagały zadaszenia.

Historia zawodu

Dekarz należy do najstarszych zawodów. Jego historia można powiedzieć, że zaczęła się, od kiedy ludzie zaczęli stawiać lepianki i domy drewniane, później murowane. Najpierw jednak rzemieślnikiem, który zadaszał budynki, był cieśla. Pierwsze budynki były dość prymitywne, bo nie było odpowiednich materiałów. Używano wówczas do krycia słomy, drewna i gałęzi. Dach miał głównie zabezpieczyć dom przed deszczem, śniegiem, wiatrem i zimnem.  Pod koniec XIX w. powstał nowy zawód, dekarz, bo dekować oznaczało układać dach. Od tego czasu zawód zaczął, stawał się coraz bardziej popularny, bo w wielu krajach zaczęto produkować na masową skalę materiały do pokrywania dachów. Dziś dekarz jest wykwalifikowanym rzemieślnikiem i niezwykle cenionym. Można zlecić montaż wielu specjalistom, m.in. firmie Ledor. Usługi dekarskie wykonywane są na najwyższym poziomie, przez doświadczony zespół.

Dzisiejszy dekarz

W obecnych czasach dekarz jest profesjonalistą. Wykonuje dachy płaskie i spadziste, wcześniej zaprojektowane. Do dyspozycji ma wiele materiałów budowlanych jak np.: blachę ocynkowaną, cynkową, miedzianą i aluminiową, dachówkę ceramiczną i cementową, falistą płytę bitumiczną, papę asfaltową, gonty. Dekarz potrafi doradzić w doborze produktu, dzięki czemu dach jest trwały i wytrzymały. Praca rzemieślnika nie polega jedynie na pokryciu zadaszenia, ponieważ musi wykonać izolację termiczną i orynnowanie. Dobry dekarz jest profesjonalistą. Oprócz wiedzy ma umiejętności, co pozwala na idealne wykonanie zlecenia. Dach zapewni nie tylko ochronę przed czynnikami pogodowymi, ale i odpowiednią temperaturę w budynku.

Wróć