Blog

Jak wgląda proces położenia dachu?

Listopad 22, 2020

Pierwszym i zarazem podstawowym etapem dotyczącym kładzenia dachu jest oczywiście wykonanie odpowiedniego projektu. Powinny się w nim koniecznie znaleźć informacje na temat stopnia nachylenia dachu, ilości oraz rozmieszczenie okien, a także planowanego kształtu dachu.

Oprócz tego w projekcie muszą znaleźć się dane określające typ stosowanego pokrycia dachowego oraz dane techniczne odnoszące się do krokwi dachowej, czyli jej rozmiary, rozmieszczenie oraz sposób łączenia. Wszystko to przyda nam się do zorganizowania odpowiedniej ilości materiałów, jakie będą niezbędne do wzniesienia dachu.

W momencie gdy mamy już gotowy projekt dachu, należy przystąpić do pierwszych prac montażowych. Na początek należy zająć się budową więźby dachowej. Etap ten rozpoczyna się zwykle od montażu murłaty, czyli elementu nośnego całej więźby. Montuje się ją przy pomocy szpil na ścianach szczytowych najwyższej kondygnacji obiektu budowlanego. Kiedy murłaty znajdują się już na swoim miejscu, możemy przystąpić do montażu krokwi. Pamiętajmy przy tym, że ich ilość oraz rozmieszczenie zależy w głównej mierze od typu dachu, na jaki się decydujemy. Nasza więźba dachowa musi również zostać koniecznie pokryta specjalną folią, której celem jest zabezpieczenie konstrukcji przed działaniem wilgoci.

Kolejne etapy budowy dachu

Na kolejnych etapach budowy dachu musimy zająć się procesem łączenia. Polega on na ułożeniu desek o dwóch długościach pomiędzy poszyciem dachu oraz wcześniej ułożoną już folią. W następnej kolejności powinniśmy zająć się montażem elementów dodatkowych takich jak chociażby rynny czy też pas nadrynnowy, które również należą do stałych elementów dachu. Kiedy wszystkie wcześniej opisane prace zostaną już wykonane, możemy przystąpić do finalnego etapu, czyli ułożenia poszycia. Oczywiście jako poszycie dachu możemy zastosować zarówno tradycyjne dachówki ceramiczne, jak i inne rozwiązania takie jak chociażby papa termozgrzewalna czy blachodachówka.

Wróć