Blog

Jak dobrać kolor dachówki do elewacji?

Wrzesień 24, 2021

Dach należy do najważniejszych części budynku nie tylko z uwagi na funkcje, jakie pełni, ale także ze względu na znaczenie, jakie ma dla ostatecznego wyglądu całej budowli. Używane rodzaje pokryć dachowych różnią się od siebie zarówno parametrami użytkowymi, jak i własnościami estetycznymi, pozwalając na uzyskanie zupełnie innych efektów wizualnych, które mogą podkreślać mocne strony projektu architektonicznego oraz tuszować jego niedostatki. Wśród najbardziej cenionych pod tymi względami metod dekarskich znajduje się krycie dachu dachówką. Przekonajmy się, dlaczego jest tak chętnie wybierane i zobaczmy, jaka jest dostępna kolorystyka.

Z czego wynika renoma dachówek?

Dachówki są produkowane w dwóch podstawowych odmianach – jako dachówki ceramiczne oraz cementowe. Dachówki ceramiczne są wypalane z tradycyjnych mieszanek glin, a następnie poddawane angobowaniu lub szkliwieniu. Choć są dość drogie, to jednocześnie gwarantują wysoką, przynajmniej kilkudziesięcioletnią trwałość. Są też cenione za stylowy wygląd i naturalne wybarwienia. Dachówki cementowe powstają z odlewanego w formach betonu, a ich powierzchnia jest dodatkowo zabezpieczana warstwą tworzywa sztucznego, które tym samym nadaje dachówce odpowiedni kolor. Ich wytrzymałość jest zbliżona do dachówek ceramicznych, są jednak od nich tańsze. Oba rodzaje dachówek są uważane za pokrycia prestiżowe, a przy tym odporne na warunki atmosferyczne, w tym silny wiatr.

Kolorystyka dachówek

W przypadku dachówek ceramicznych kolor zależy od użytego do produkcji rodzaju gliny i zawartych w niej barwników lub specjalnie dodawanych do mieszanki składników. W przypadku dachówki naturalnej kolory są zwykle nierównomierne, co daje duże zróżnicowanie dachu. Dachówki angobowane lub szkliwione gwarantują jednolitą barwę. Najczęściej spotykane są dachówki ceramiczne w odcieniach czerwieni, a także modnych szarości zbliżonych do czerni. Dachówki cementowe mogą być malowane na dowolny kolor, jednak paleta jest na ogół podobna, choć zdarzają się dachówki niebieskie bądź zielone.

Wróć