Blog

Dach z papy przecieka. Dowiedz się, co może być przyczyną

Styczeń 18, 2023

Najczęstszą przyczyną przecieków na dachu z papy są uszkodzenia, jakie powstają przy kominach i świetlikach oraz w miejscach styku dachu ze ścianą. Przecieki pojawiają się zatem głównie w newralgicznych miejscach, które najtrudniej jest uszczelnić. Dlatego kluczowy jest właściwy montaż obróbek blacharskich w miejscu styku papy z innymi elementami dachu i właściwe ich uszczelnienie za pomocą specjalnych mas. Poza tym uszczelniacze i kołnierze z blachy mogą pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych ulec deformacji – wówczas dach traci szczelność.

Problemy z dachem krytym papą mogą wynikać z zawilgocenia podłoża, w wyniku czego na papie powstają pęcherze, a więc przecieki mogą mieć swoje źródło w błędach montażowych. Papę należy układać na wysuszonym i zagruntowanym podłożu.

Naprawa dachu z papy

Dach z papy, pomimo że nie jest wolny od wad, to jednak jest jednym z popularniejszych pokryć dachowych, zwłaszcza w przypadku dachów płaskich. Ogromną zaletą papy jest niewielka cena oraz łatwość naprawy. Dach można uszczelnić nawet w trakcie opadów deszczu lub ujemnych temperatur. Wystarczy sięgnąć po środki bitumiczne zawierające rozpuszczalniki organiczne, które szybko wiążą nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Do naprawy dachu z papy idealnie sprawdzi się także kit dekarski, taśma dekarska i dwuskładnikowe lepiki do papy na zimno.

Przy naprawie dachu z papy zwykle nie ma konieczności zrywania starego pokrycia, które może stanowić doskonałe podłoże pod nowe warstwy papy. Dach można także naprawić za pomocą płynnych membran dachowych na bazie poliuretanów. Membrany są odporne na wilgoć i wykazują właściwości paroprzepuszczalne, dzięki czemu dach może wyschnąć. Membrana na skutek kontaktu z wilgotnym powietrzem ulega polimeryzacji i tworzy szczelną, nieprzepuszczającą wody powłokę.

Wróć