Blog

Czym charakteryzuje się dachówka karpiówka?

Sierpień 11, 2022

Od materiału zastosowanego na pokrycie dachu zależeć będzie estetyka obiektu, a także jego wytrzymałość. Jak na tle innych wyrobów wypada dachówka karpiówka? Kiedy warto ją zastosować?

Z czego wykonana jest dachówka karpiówka?

Dachówka karpiówka to klasyka wśród pokryć dachowych z ceramiki. Swoją strukturą przypomina rybią łuskę, ułożona na dachu prezentuje się niezwykle efektownie, również w przypadku stromych połaci. Ze względu na rozmiar idealnie nadaje się do krycia dachów o skomplikowanym kształcie. Różnorodność kolorów sprawia, że z łatwością można je dopasować do koloru elewacji, pozostałych elementów architektonicznych na działce.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na krycie dachu karpiówką?

Dachówki karpiówki można dostać w dwóch wariantach szerokości 15,5 cm oraz 18 cm i długości między 38 a 40 cm, chyba że mamy do czynienia z obiektami zabytkowymi, na których stosowane są dachówki o wymiarach ok. 14 x 26 cm. Na 1 m 2 dachu zużywa się około 36 sztuk.  A metr kwadratowy dachu waży w przypadku karpiówki cementowej 40-55 kg, a przy dachówce ceramicznej między 50 a 70 kg. Ze względu na swój kompaktowy rozmiar można przy ich pomocy wykonać każdy detal konstrukcji pokrycia dachowego jak np.lukarny, wole oka, rozłożyste kosze czy też strome dachy wieże.

Montując dachówkę karpiową, trzeba pamiętać o odpowiednim ich ułożeniu. Optymalnym nachyleniem dachu pod karpiówkę jest dach o spadku 31-50 stopni decydując się na ułożenie w łuskę, oraz 35-45 stopni przy ułożeniu w koronkę. Jeśli nachylenie jest mniejsze i sięga około 15%, pod pokryciem z karpiówki trzeba wykonać wodoszczelne poszycie dachu. Warto zaznaczyć, że układanie karpiówki odbywa się zawsze w dwóch warstwach z przesunięciem. Górna dachówka osłania styk dwóch dolnych, przy czym łuska i koronka wykonywane są różnymi metodami układania. Najlepiej ten typ krycia sprawdza się na mniejszych połaciach dachowych lub dużych dachach podzielonych na odrębne fragmenty konstrukcyjne.

Wróć