Blog

Czy remont dachu trzeba gdzies zgłaszać?

Październik 19, 2022

Remont dachu jest konieczny, gdy zadaszenie ma już wiele lat i przecieka. Poza tym nowa dachówka lepiej się prezentuje i budynek staje się bardziej reprezentacyjny. Trzeba znaleźć odpowiednią firmę dekarską, która wykona cały zakres prac profesjonalnie. Jest to bardzo ważne, bo dach ma służyć wiele lat.  

Czy należy zgłaszać remont dachu?

Naprawa pokrycia dachowego nie wymaga starania się o pozwolenia.  Jeśli jednak wiąże się z poważnym remontem, przebudową, podwyższeniem poddasza, czy innymi pracami modernizacyjnymi, konieczne jest złożenie wniosku w wydziale architektoniczno-budowlanym. Należy to zrobić najpóźniej 30 dni przed tym jak rozpoczniemy remont dachu. W formularzu należy wpisać: rodzaj, zakres i sposób prowadzenia prac oraz termin ich rozpoczęcia. Do wniosku dołącza się oświadczenie o prawie własności do budynku. Zazwyczaj urząd wyraża zgodę, więc pozostaje znalezienie fachowców. P.U.H.R.B. Ledor Dorota Prymak przygotowuje kosztorys, zanim przystąpi do modernizacji pokrycia. Pomaga też w doborze materiałów.

Kiedy rozpocząć remont dachu?

Najlepszą porą na przeprowadzenie remontu jest lato, co nie oznacza, że wiosną czy jesienią nie można wymienić pokrycia dachowego. Jeśli chodzi o zimę, warto się wstrzymać, ponieważ ta pora roku, jest nieprzewidywalna i mogą powstać przerwy w pracach remontowych. W tym czasie warto znaleźć firmę dekarską, złożyć wniosek do urzędu i zakupić materiały. Jeśli jednak zadaszenie przecieka, bo jest uszkodzone, nie warto czekać do zimy. Pozostawienie takiego dachu jest błędem, ponieważ minusowe temperatury sprawiają, że w domu jest zimno, pomimo włączonego ogrzewania. Trzeba się liczyć z silnymi wiatrami, które często występują o tej porze roku.

Wróć